Category Archives: News

Hamilton Junior Congress Sunday 4th November Results

UNDER 300:

1st = Michael Kelly St Marys PS Hamilton 5/6
Bhavya Chaudron High School of Glasgow
Shraddha Meti Giffnock CC
( on tiebreak Michael got first place trophy, Bhavya Second and Shraddha third)

Medals for 50% and above,
4.5/6 Caitlin Harnes St Marys PS Hamilton
Aadya Dobhal Lenzie Chess Academy
4/6 Jackson Murtagh Bishopton PS
Ishita Israni Lenzie Chess Academy
Lewis King Lanark CC
Jesse McNulty Wester Overtoun PS Strathaven
Laila Almansoori Bearsden CC
Landi Weng High School of Glasgow
3.5/6 Suleman Fahd High School of Glasgow
Vedant Malhotra Lenzie Chess Academy
3/6 Tina Xu Glasgow Academy
Aakash Balaji Glasgow Academy
Aarav Sharma Glasgow Academy
Rio Easdon Bishopton PS
Wallace Russell St Josephs PS Blantyre
Jamie McDonald Muiredge PS Uddingston
Caitlin Martin St John the Baptist PS Uddingston
Ross MacPhilliny Bishopton PS
Jordan Wan Lenzie Chess Academy
Dudley Haugh Bishopton PS

UNDER 600:

1st Finlay Dawson St Josephs PS Blantyre 5/6
2nd= Owen Tang Lenzie Chess Academy 4.5/6
Ibrahim Khan High School of Glasgow
Aksara Balakumar St Georges School for Girls Edinburgh
Ryan Chan Lenzie Chess Academy
( on tiebreak Owen got second place trophy and Ibrahim the third, Aksara & Ryan got medals)

Medals for 50% and above,
4/6 Declan McClelland Lanark CC
Ross Warcup Stirling CC
Tilak Ittigi Prestwick CC
3.5/6 Brodie McCann Holy Cross PS Croy
3/6 Aisha Rasul Glasgow Academy
Haleema Khan Holy Family PS / Lenzie Chess Academy
Finlay Miller Bishopton PS
Angelo Lynn Lenzie Chess Academy

OVER 600:

1st Liam Heron St Maurices HS Cumbernauld
2nd James Coyle Glasgow Academy
3rd Alex Sevic High School of Glasgow

Michael.

Hamilton Junior Congress Sunday 16th September Results

UNDER 300

1st = Amy Rousseau Bishopton PS 6/7
Chloe Ng Lenzie Chess Academy
( on tie-break Amy got 1st place trophy and Chloe 2nd place trophy)
3rd= Laila Almansoori Bearsden CC 5/7
Unnabh Shrestha Giffnock CC
Angelo Lynn Lenzie Chess Academy
Viktor Jakstys St Rochs PS
( on tie-break Laila got the third place trophy, with the others getting a medal)

Medals for 50% and above:
4/7 Jashn Gera Corstorphine PS
Pranav Walkay Glasgow Academy / Lenzie Chess Academy
Suleman Fahd High School of Glasgow
Swaraj Singh Virdi Lenzie Chess Academy
Vedant Malhotra Lenzie Chess Academy
Caitlin Harnes St Marys PS
Ishita Israni Lenzie Chess Academy
3.5/7 Ross MacPhillimy Bishopton PS
Aadya Dobhal Lenzie Chess Academy

UNDER 600:
1st = Aksara Balakumar St Georges School for Girls 5/6
Alina Tang Lenzie Chess Academy
Rajkumar Anbu Lenzie Chess Academy
( on tie-break Aksara got 1st place trophy, Alina the 2nd place trophy, and Rajkumar the 3rd place trophy)

Medals for 50% and above:
4.5/6 Ryan Chan Lenzie Chess Academy
4/6 Kartike Sharan Lenzie Chess Academy
Nivi Suyal Corstorphine PS
Finlay Dawson St Josephs PS
Rishabh Akula Dundee HS
Kabir Kumar Lenzie Chess Academy
Daniel Kitaev Springfield PS
3/6 Eklavya Singh Glasgow Academy
Abhimanyu Singh Rana Lenzie Chess Academy
Haleema Khan Lenzie Chess Academy
Emma Heron Holy Cross PS Croy
Rishab Anthuvan Lenzie Chess Academy
Ishan Rohatgi High School of Glasgow / Lenzie Chess Academy
Srivathsan Narisinham East Kilbride CC

OVER 600:
1st Alvaro Rodrigues Rosales Bearsden CC 6/6
2nd Aryan Munshi Lenzie Chess Academy 4.5/6
3rd= Liam Heron St Maurices HS 4/6
Mark Heron St Maurices HS
Lewis Ng Lenzie Chess Academy
( on tie-break Liam got the 3rd place trophy, with Mark & Lewis getting medals)

Medals for 50% and above:
3.5/6 Sophie Heron Holy Cross PS
3/6 Sanjith Madhaven East Kilbride CC
Morvin Gera Corstorphine PS
Pavel Yanev Broughton HS
Michael Moroz High School of Glasgow / Lenzie Chess Academy
Michael

Hamilton Junior Congress 29th April Results and Grand Prix update.

UNDER 300:

1st= Unnabh Shrestha Crookfur PS Giffnock 5/6
Angelo Lynn Holy Family PS / Lenzie Chess Academy
Srinivas Razh Corstorphine PS Edinburgh
Viktor Jakstys St Rochs PS Glasgow
Ashley Tandon Lenzie Chess Academy
( on tiebreak Unnabh got 1st place trophy, Angelo got 2nd place trophy and Srinivas got 3rd place trophy, Viktor and Ashley got medals)

Medals for 50% and above:
4/6 Owen Tang Lenzie Chess Academy
Rishab Anthuvan Lenzie Chess Academy
Chloe Ng Lenzie Chess Academy
Mustafa Fahd High School of Glasgow
Finlay Millar Bishopton

3.5/6 Aditya Zaveri Lanark CC
Swaraj Singh Verdi Lenzie Chess Academy
Lewis King Lanark CC
Aadya Dobhal St Angela’s PS Glasgow
Emma Turpie Bishopton

3/6 Mikaeel Shabbir High School of Glasgow
Jashn Gera Corstorphine PS Edinburgh
Suleman Fahd High School of Glasgow
Kaven Subramanian Carolside PS
Aakash Balaji Glasgow Academy / Lenzie Chess Academy
Daniel Kitaev Springfield PS Linlithgow
Pranav Walkay Glasgow Academy / Lenzie Chess Academy
Jamie Burns Lanark CC

UNDER 600:
1st Morvin Gera Corstorphine PS Edinburgh 5.5/6
2nd= Zayd Khan High School of Glasgow 4.5/6
Jake Liu Glasgow Academy / Lenzie Chess Academy
Rajkumar Anbu Lenzie Chess Academy
( on tiebreak Zayd got 2nd place trophy, Jake got 3rd place trophy and Rajkumar got a medal)

Medals for 50% and above:
4/6 Aksara Balakumar St Georges School for Girls Edinburgh
Brodie McCann Holy Cross PS Croy
Kartike Sharan Lenzie Chess Academy
Aarna Mishra Hamilton College

3.5/6 Nivi Suyal Corstorphine PS

3/6 Shwetika Balaji Glasgow Academy / Lenzie Chess Academy
Ross Warcup Stirling CC
Aryan Munshi Lenzie Chess Academy
Ruaridh McDonald Muiredge PS
Kabir Kumar Lenzie Chess Academy
Ryan Chan Lenzie Chess Academy
Ishan Rohatgi High School of Glasgow

OVER 600:
1st= Liam Heron St Maurices HS Cumbernauld 4/5
Michael Moroz High School of Glasgow
( on tiebreak Liam got 1st place trophy and Michael got 2nd place trophy)
3rd = Mark Heron Holy Cross PS Croy 3.5/6
Sanjith Madhaven East Kilbride CC
( on tiebreak Mark got the 3rd place trophy and Sanjith got a medal)

Medals for 50% and above:
3/5 Mario Duric Portobello HS

2.5/5 Ishan Kumar Glasgow Academy/ Lenzie Chess Academy
Richard Zhang Merchiston HS Edinburgh
Lewis NG Glasgow Academy / Lenzie Chess Academy

www.helpfriendssavemoney.co.uk Grand Prix Updated

1st Sanjith Madhaven East Kilbride CC 28.5 points
2nd Liam Heron St Maurices HS 27.5 points
3rd Mark Heron Holy Cross PS 27 points
4th Rajkumar Anbu Lenzie Chess Academy 25.5 points
5th Ishan Kumar Glasgow Academy / Lenzie Chess Academy 24 points

A total of 164 players have now played in the Hamilton Junior Congress this season.

The Prize of £50 will be decided at the last Hamilton Junior Congress on Saturday 9th June.

Michael.

Two New Junior Chess Clubs

There are going to be two new Junior Chess Clubs.

  1. Tuesday Evenings from 5-7pm in Kirkhill Tennis Club, Cambuslang. Starting on Tuesday 27th February.
  2. Friday Evenings from 5-7 pm in Titwood Tennis Club, Pollockshields, starting on Friday 23rd Feb    We are also looking at possibilities in other areas.

Hamilton Junior Congress Sunday 5th November Results

UNDER 300:

1st= Rajkumar Anbu Lenzie Chess Academy 5/6

Ryan Chan Lenzie Chess Academy

Afrin Ahmed Glasgow Academy

( on tiebreak the trophy places were Rajkumar 1st, Ryan 2nd, Afrin 3rd)

 

Medals for 50% and Above:

4.5/6 Chloe Ng Lenzie Chess Academy

 

4/6 Ashley Tandon Lenzie Chess Academy

Finlay Dawson St Josephs Blantyre

Askura Balakumar St Georges School for Girls Edinburgh

 

3.5/6 Owen Tang Lenzie Chess Academy

Caitlin Harnes St Marys Hamilton

 

3/6 Jack Matheson Glasgow Academy

Jonathan Bayley St john the Baptist Uddingston

Zak Clarke Bishopton

Desandhi Parakramawansha Lenzie Chess Academy

Hamish McDonald Muiredge Uddingston

Paddy Flynn St Brides Bothwell

Pragna Aluri Giffnock CC

 

UNDER 600:

1st = Nathan Bird Stirling CC 5/6

Mario Duric Portabello HS

( on tiebreak Nathan got 1st place trophy and Mario got 2nd place trophy)

3rd =  Michael Moroz High School of Glasgow 4/6

Gia Kohli Glasgow Academy

Kartike Sharan Lenzie Chess Academy

Aryan Munshi Lenzie Chess Academy

Abhi Kandala Lenzie Chess Academy

( on tiebreak Michael got 3rd place trophy, the rest got a medal)

 

Medals for 50% and above:

 

3.5/6 Sanjith Madhaven East Kilbride CC

 

3/6 Kabir Kumar Lenzie Chess Academy

Ibrahim Khan High School of Glasgow

Alina Tang Lenzie Chess Academy

Zayd Khan High School of Glasgow

 

OVER 600:

1st Liam Heron St Maurices HS Cumbernauld 5.5/6

2nd Lewis Ng Lenzie Chess Academy

3rd= Mark Heron Holy Cross Croy

Sam Cook Stirling CC

( on tiebreak Mark got the 3rd place trophy and Sam got a medal.)

 

Medals for 50% and above:

3.5/6 Abhi Reddy Glasgow Academy

 

3/6 Rong Sheng Xia St Marys Hamilton

Pavel Yanev Tiger Cubs Edinburgh

James Coyle Glasgow Academy

Alex Sevic High School of Glasgow

 

Michael.

Hamilton Junior Congress Sunday 17th September 2017 Results

UNDER 300:

1st Ishan Kumar Glasgow Academy / Lenzie Chess Academy 6/7

2nd = Nathan Bird Stirling CC 5.7

Raghav Praveen Bon Accord cc Aberdeen 5/7

( on tie break Nathan got 2nd place trophy and Raghav got the 3rd place trophy.)

Medals for 50% and Above:

5 Points Rajkumar Anbu Lenzie Chess Academy, Kai McAlroy Lanark CC, Kabir Kumar Lenzie Chess Academy

4.5 Points: Arron Rankin Bishopton PS

4 Points: Afrin Ahmed Glasgow Academy, Ryan Chan Lenzie Chess Academy, Ruaridh McDonald Muiredge PS, Amy Rousseau Bishopton PS, Shwetika Balaji Glasgow Academy / Lenzie Chess Academy, Srivathsan Narasimham  East Kilbride CC, Alexander Barron-Majerik Inverness.

3.5 Points: Chloe Ng Lenzie Chess Academy, Jonathan Bayley St John the Baptist PS

UNDER 600:

1st James Coyle Glasgow Academy/ Giffnock CC 6.5/7

2nd= Sanjith Madhaven East Kilbride CC 6/7

3rd= Alex Brimlow Stirling CC 5/7

Abhinanyu Singh Rana Lenzie Chess Academy 5/7

( on tie break Alex got 3rd place trophy and Abhimanyu got a medal)

Medals for 50% and above:

4.5/7 Jake Liu Glasgow Academy/ Lenzie Chess Academy, Philip Inglis Peebles HS.

4/7 Aryan Munshi Lenzie Chess Academy, Michael Moroz High School of Glasgow, Idris Benwell Stirling CC, Ishan Rohatgi High School of Glasgow, Andrew Lyon Prestwick CC, Gia Kohli Glasgow Academy, Kartike Sharan Lenzie Chess Academy, Orlaith Shepherd St Peters Edinburgh.

OVER 600:

1st Mark Heron Holy Cross PS Croy 6/6

2nd Liam Heron St Maurice’s HS Cumbernauld 5/6

3rd Koray Ordukaya St Brides PS Cambuslang 4/6

Medals for 50% and above:

3.5/6 Sophie Heron Holy Cross PS Croy, Sam Cook Stirling CC.

3/6 Karthekeya Vundi Stewart Melville’s College Edinburgh, Emma Heron Holy Cross PS Croy, Lewis Ng Lenzie Chess Academy, Pavel Yanev Flora Stevenson.

Total of 75 players on the day.

 

 

 

 

 

 

 

 

Hamilton Junior Congress Results from Sunday 18th September

UNDER 300:

1st Pranav Aluri Our Lady of the Missions PS / Giffnock CC 5/6

2nd Ananth Subramaniam Robert Gordon’s Aberdeen 4.5/6

3rd Gia Kohli Glasgow Academy / Lenzie Chess Academy 4/6 ( on tie-break)

Medals for 50% and above:

4/6 Lewis Stirling St Aloysius College / Hamilton CC

3/6 Abrahim Khan High School of Glasgow / Giffnock CC, Annabel  Liang Fettes College Edinburgh

UNDER 600:

1st Aiden Clarke St Peters PS Edinburgh 6/7

2nd Declan McClelland Lanark CC 5/7

3rd Florence Wilson Flora Stevenson  Edinburgh 4.5/7 ( on tiebreak)

Medals for 50% and above:

4.5/7 Abhi Reddy St Aloysius PS / Hamilton CC, Alex Sevic High School of Glasgow / Lenzie Chess Academy, Peter Fish Robert Gordon’s Aberdeen

4/7 Asirini Parakramawansha Bishopbriggs Academy / Lenzie Chess Academy , Philip Inglis Kingsland PS Peebles.

3.5/7 Pavel Yanev Flora Stevenson PS Edinburgh, Tavish Gangwani Hutcheson Grammar / Hamilton CC, Anish Subramaniam Robert Gordon’s Aberdeen.

OVER 600:

1st Sahib Kohli Glasgow Academy / Lenzie Chess Academy 4/5 ( on tiebreak)

2nd Carl Zihan Kang  Stirling CC 4/5

3rd David Sandham Linlithgow Academy 3.5/5

Medals for 50% and above:

3/5 Carolina Espinosa Cancino Sacred Heart PS Girvan, Alasdair Sandham Low Port PS Linlithgow, Murdo McLaurin Fettes College Edinburgh,

2.5/5 Chelsea Liang Fettes College Edinburgh, Pranav Saravanan Albyn School Aberdeen, William Lithgow Hamilton College/ Hamilton CC

Helpfriendssavemoney.co.uk Grand Prix ( first prize £50)

6 points Aiden Clarke St Peters

5 Points Pranav Aluri Our Lady of the Missions PS, Declan McClelland Lanark CC

4.5 Points Florence Wilson Flora Stevenson, Ananth Subramaniam Robert Gordon’s, Alex Sevic High School of Glasgow,  Abhi Reddy St Aloysius PS.

 

 

 

 

New Junior Club Monday Nights

From Monday 29th August the junior club will meet in Bothwell Community Centre every Monday night from 6pm till 8pm. The Cambuslang Junior club will reopen on Tuesday 23rd August in St Brides PS Cambuslang from 6-8pm.

Both clubs will offer graded games, friendly games, coaching and fun activities like doubles, dice and mad chess etc.

The summer club will continue on Thursday nights till 25th August from 7-9pm in Bothwell Community Centre.

The club will reopen in Bothwell Bowling Club on Thursday 22nd September. Junior graded under 500 from 6-7pm with the adult club and junior section of adult club 7pm onwards.

Juniors are welcome to join one or more of the 3 clubs.

Michael.

 

 

Hamilton Junior Congress Results 19th June

UNDER 300:

1st  Gia Kohli High School of Glasgow/ Lenzie Chess Academy 5/7

2nd Zayd Khan High School of Glasgow 5/7

3rd Michael Moroz High School of Glasgow 5/7

      ( all first = split on tiebreak)

 

Medals for 50% and above:

4/7 Aiden Cunningham Bothwell PS

        Sai Ritvik Dugyala Dalry PS Edinburgh

        Luke Fulton St Brides PS Cambuslang

       Kai McAlroy Lanark CC

       David Simpson Rockfield PS Oban

       Mitchell Mackie Bellshill CC

 

UNDER 600:

 1st Sophie Heron Holy Cross PS Croy 5.5/7

2nd Justin Choi Lenzie Chess Academy 5/7

3rd Koray Ordukaya St Brides PS Cambuslang 4.5/7

 

Medals for 50% and Above:

4/7 Ethan Palmer East Kilbride CC

 

3.5/7 Florence Wilson Flora Stevenson PS Edinburgh

            Robbie Smith Bellshill CC

 

Over 600:

 1st Matthew Billcliff Lenzie Chess Academy 4.5/5

2nd Kalyan Kante Bon Accord CC 3/5

3rd Liam Heron Holy Cross PS Croy 3/5

 

Medals for 50% and Above:

3/5 Sam Cook Menstrie PS/ Stirling CC

        Carl Kang Stirling CC

       ( all 4 finished 2nd equal, split on tiebreak)

 

2.5/5  Chelsea Liang Fettes Cottage Edinburgh

             Sahib Kohli High School of Glasgow/ Lenzie Chess Academy

 

www.helpfriendssavemoney.co.uk Grand Prix:

 1st Sophie Heron Holy Cross PS Croy

       With 31 points winning the £50 prize.

 

Michael.

 

 

 

Hamilton Junior Congress Sunday 8th May Results

Under 300:

1st Asirini Parakramawansha Woodhill PS/Lenzie Chess Academy 6/7

2nd Robert Smith Whithorn PS Newton Stewart 5.5/7

3rd Gia Kohli High School of Glasgow/Lenzie Chess Academy 5/7

 

Medals for 50% and above:

4.5/7 Pranav Aluri Our Lady of The Missions PS Giffnock, Victoria Smith Whithorn PS Newton Stewart, Pragna Aluri Our Lady of the Missions PS Giffnock.

 

Under 600:

1st Sophie Heron Holy Cross PS Croy / Hamilton CC 8/8

2nd Alex Sevic High School of Glasgow/ Lenzie Chess Academy 5.5/8

3rd Koray Ordukaya St Brides PS Cambuslang 5.5/8

 

Medals for 50% and Above:

5/8 Rajandeep Singh St Aloysius PS Chapelhall, Emma Heron Holy Cross PS Croy/Hamilton CC

4.5/8 Abhi Reddy St Aloysius PS Chapelhall/ Hamilton CC, Tavish Gangwani Hutcheson Grammar/Hamilton CC

 

Over 600:

1st Mark Heron Holy Cross PS/Hamilton CC 5/5

2nd Sahib Kohli High School of Glasgow/Lenzie Chess Academy 4/5

3rd= Liam Heron Holy Cross PS Croy/Hamilton CC & Matthew Billcliff Lenzie Chess Academy

 

New leading scores in www.helpfriendssavemoney.co.uk Grand Prix:  £50 prize to the leader after last round on 19/6.

1st Sophie Heron 25.5 points

2nd Sahib Kohli 21.5 points

3rd Abhiram Reddy 20.5 points

4th= Emma Heron & Liam Heron 20 points

 

A total of 122 different juniors have played in this seasons Hamilton Junior Congress so far.